Alberta Youth Population (I:AYP)
626.90K for Feb 2026
Level Chart
Basic Info
|
Alberta Youth Population is at a current level of 626.90K, up from 626.10K last month and up from 610.00K one year ago. This is a change of 0.13% from last month and 2.77% from one year ago. |
| Report | Canada Labour Force Survey |
| Category | Employment |
| Region | Alberta |
| Source | Statistics Canada |
Stats
| Last Value | 626.90K |
| Latest Period | Feb 2026 |
| Last Updated | Mar 13 2026, 10:02 EDT |
| Next Release | Apr 10 2026, 08:30 EDT |
| Average Growth Rate | 1.10% |
| Value from Last Month | 626.10K |
| Change from Last Month | 0.13% |
| Value from 1 Year Ago | 610.00K |
| Change from 1 Year Ago | 2.77% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Seasonally Adjusted |
| Download Source File | |
| Notes | 15 to 24 years |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| February 28, 2026 | 626.90K |
| January 31, 2026 | 626.10K |
| December 31, 2025 | 625.10K |
| November 30, 2025 | 624.00K |
| October 31, 2025 | 622.80K |
| September 30, 2025 | 621.30K |
| August 31, 2025 | 619.90K |
| July 31, 2025 | 618.50K |
| June 30, 2025 | 616.90K |
| May 31, 2025 | 615.20K |
| April 30, 2025 | 613.80K |
| March 31, 2025 | 611.90K |
| February 28, 2025 | 610.00K |
| January 31, 2025 | 608.10K |
| December 31, 2024 | 606.10K |
| November 30, 2024 | 604.00K |
| October 31, 2024 | 601.60K |
| September 30, 2024 | 599.10K |
| August 31, 2024 | 596.10K |
| July 31, 2024 | 592.70K |
| June 30, 2024 | 588.80K |
| May 31, 2024 | 585.40K |
| April 30, 2024 | 581.80K |
| March 31, 2024 | 578.30K |
| February 29, 2024 | 575.10K |
| Date | Value |
|---|---|
| January 31, 2024 | 572.20K |
| December 31, 2023 | 568.60K |
| November 30, 2023 | 565.50K |
| October 31, 2023 | 562.50K |
| September 30, 2023 | 559.50K |
| August 31, 2023 | 556.60K |
| July 31, 2023 | 553.60K |
| June 30, 2023 | 550.80K |
| May 31, 2023 | 548.20K |
| April 30, 2023 | 545.50K |
| March 31, 2023 | 543.30K |
| February 28, 2023 | 540.90K |
| January 31, 2023 | 538.60K |
| December 31, 2022 | 543.60K |
| November 30, 2022 | 541.90K |
| October 31, 2022 | 540.50K |
| September 30, 2022 | 538.30K |
| August 31, 2022 | 536.40K |
| July 31, 2022 | 534.20K |
| June 30, 2022 | 532.90K |
| May 31, 2022 | 531.80K |
| April 30, 2022 | 530.60K |
| March 31, 2022 | 529.70K |
| February 28, 2022 | 528.80K |
| January 31, 2022 | 527.90K |
News
Headline
Time (ET)
03/13 08:45
03/13 07:41
03/09 08:21
Basic Info
|
Alberta Youth Population is at a current level of 626.90K, up from 626.10K last month and up from 610.00K one year ago. This is a change of 0.13% from last month and 2.77% from one year ago. |
| Report | Canada Labour Force Survey |
| Category | Employment |
| Region | Alberta |
| Source | Statistics Canada |
Stats
| Last Value | 626.90K |
| Latest Period | Feb 2026 |
| Last Updated | Mar 13 2026, 10:02 EDT |
| Next Release | Apr 10 2026, 08:30 EDT |
| Average Growth Rate | 1.10% |
| Value from Last Month | 626.10K |
| Change from Last Month | 0.13% |
| Value from 1 Year Ago | 610.00K |
| Change from 1 Year Ago | 2.77% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Seasonally Adjusted |
| Download Source File | |
| Notes | 15 to 24 years |