Alberta Housing Starts (I:AHSAM)
40.80K for Mar 2026
Basic Info
|
Alberta Housing Starts is at a current level of 40.80K, down from 44.48K last month and down from 52.95K one year ago. This is a change of -8.25% from last month and -22.93% from one year ago. |
| Report | Canada Housing Information Monthly |
| Category | Construction |
| Region | Alberta |
| Source | Canada Mortgage and Housing Corporation |
Stats
| Last Value | 40.80K |
| Latest Period | Mar 2026 |
| Last Updated | May 15 2026, 08:32 EDT |
| Next Release | Jun 15 2026, 08:30 EDT (E) |
| Average Growth Rate | 20.58% |
| Value from Last Month | 44.48K |
| Change from Last Month | -8.25% |
| Value from 1 Year Ago | 52.95K |
| Change from 1 Year Ago | -22.93% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Seasonally Adjusted Annual Rate |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| March 31, 2026 | 40.80K |
| February 28, 2026 | 44.48K |
| January 31, 2026 | 46.64K |
| December 31, 2025 | 42.71K |
| November 30, 2025 | 53.64K |
| October 31, 2025 | 58.11K |
| September 30, 2025 | 54.89K |
| August 31, 2025 | 47.07K |
| July 31, 2025 | 51.06K |
| June 30, 2025 | 63.32K |
| May 31, 2025 | 68.96K |
| April 30, 2025 | 63.56K |
| March 31, 2025 | 52.95K |
| February 28, 2025 | 56.13K |
| January 31, 2025 | 47.84K |
| December 31, 2024 | 44.77K |
| November 30, 2024 | 60.81K |
| October 31, 2024 | 53.71K |
| September 30, 2024 | 46.18K |
| August 31, 2024 | 48.25K |
| July 31, 2024 | 51.25K |
| June 30, 2024 | 42.48K |
| May 31, 2024 | 48.51K |
| April 30, 2024 | 45.93K |
| March 31, 2024 | 40.07K |
| Date | Value |
|---|---|
| February 29, 2024 | 48.68K |
| January 31, 2024 | 41.90K |
| December 31, 2023 | 44.23K |
| November 30, 2023 | 41.90K |
| October 31, 2023 | 41.15K |
| September 30, 2023 | 48.82K |
| August 31, 2023 | 40.15K |
| July 31, 2023 | 38.92K |
| June 30, 2023 | 26.43K |
| May 31, 2023 | 36.81K |
| April 30, 2023 | 27.60K |
| March 31, 2023 | 26.81K |
| February 28, 2023 | 30.32K |
| January 31, 2023 | 27.47K |
| December 31, 2022 | 26.93K |
| November 30, 2022 | 31.98K |
| October 31, 2022 | 47.42K |
| September 30, 2022 | 41.06K |
| August 31, 2022 | 33.72K |
| July 31, 2022 | 41.53K |
| June 30, 2022 | 38.64K |
| May 31, 2022 | 46.21K |
| April 30, 2022 | 41.08K |
| March 31, 2022 | 31.83K |
| February 28, 2022 | 31.54K |
News
Headline
Time (ET)
05/15 07:05
Home Sales Activity in Canada Seen "Low" in Key Spring Season Despite April Lift, Says National Bank
05/14 11:37
05/08 13:15
Basic Info
|
Alberta Housing Starts is at a current level of 40.80K, down from 44.48K last month and down from 52.95K one year ago. This is a change of -8.25% from last month and -22.93% from one year ago. |
| Report | Canada Housing Information Monthly |
| Category | Construction |
| Region | Alberta |
| Source | Canada Mortgage and Housing Corporation |
Stats
| Last Value | 40.80K |
| Latest Period | Mar 2026 |
| Last Updated | May 15 2026, 08:32 EDT |
| Next Release | Jun 15 2026, 08:30 EDT (E) |
| Average Growth Rate | 20.58% |
| Value from Last Month | 44.48K |
| Change from Last Month | -8.25% |
| Value from 1 Year Ago | 52.95K |
| Change from 1 Year Ago | -22.93% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Seasonally Adjusted Annual Rate |
| Download Source File |
