Alaska Crude Oil Field Production (I:ACOFP)
423.00K bbl/d for Wk of Mar 27 2026
Level Chart
Basic Info
|
Alaska Crude Oil Field Production is at a current level of 423.00K, up from 415.00K last week and down from 437.00K one year ago. This is a change of 1.93% from last week and -3.20% from one year ago. |
| Report | Weekly Petroleum Status |
| Category | Energy |
| Region | Alaska |
| Source | Energy Information Administration |
Stats
| Last Value | 423.00K |
| Latest Period | Mar 27 2026 |
| Last Updated | Apr 1 2026, 16:49 EDT |
| Next Release | Apr 8 2026, 12:00 EDT |
| Average Growth Rate | 14.23% |
| Value from Last Week | 415.00K |
| Change from Last Week | 1.93% |
| Value from 1 Year Ago | 437.00K |
| Change from 1 Year Ago | -3.20% |
| Frequency | Weekly |
| Unit | Barrels per Day |
| Adjustment | N/A |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| March 27, 2026 | 423.00K |
| March 20, 2026 | 415.00K |
| March 13, 2026 | 420.00K |
| March 06, 2026 | 424.00K |
| February 27, 2026 | 419.00K |
| February 20, 2026 | 422.00K |
| February 13, 2026 | 453.00K |
| February 06, 2026 | 429.00K |
| January 30, 2026 | 431.00K |
| January 23, 2026 | 430.00K |
| January 16, 2026 | 424.00K |
| January 09, 2026 | 433.00K |
| January 02, 2026 | 431.00K |
| December 26, 2025 | 438.00K |
| December 19, 2025 | 427.00K |
| December 12, 2025 | 436.00K |
| December 05, 2025 | 437.00K |
| November 28, 2025 | 436.00K |
| November 21, 2025 | 420.00K |
| November 14, 2025 | 425.00K |
| November 07, 2025 | 438.00K |
| October 31, 2025 | 436.00K |
| October 24, 2025 | 432.00K |
| October 17, 2025 | 421.00K |
| October 10, 2025 | 432.00K |
| Date | Value |
|---|---|
| October 03, 2025 | 430.00K |
| September 26, 2025 | 427.00K |
| September 19, 2025 | 423.00K |
| September 12, 2025 | 405.00K |
| September 05, 2025 | 418.00K |
| August 29, 2025 | 404.00K |
| August 22, 2025 | 426.00K |
| August 15, 2025 | 375.00K |
| August 08, 2025 | 318.00K |
| August 01, 2025 | 305.00K |
| July 25, 2025 | 340.00K |
| July 18, 2025 | 303.00K |
| July 11, 2025 | 409.00K |
| July 04, 2025 | 423.00K |
| June 27, 2025 | 413.00K |
| June 20, 2025 | 425.00K |
| June 13, 2025 | 431.00K |
| June 06, 2025 | 439.00K |
| May 30, 2025 | 434.00K |
| May 23, 2025 | 435.00K |
| May 16, 2025 | 434.00K |
| May 09, 2025 | 437.00K |
| May 02, 2025 | 425.00K |
| April 25, 2025 | 443.00K |
| April 18, 2025 | 439.00K |
News
Headline
Time (ET)
03/26 06:08
Update: WTI Oil Rises Again But Fails to Stick Above US$100 After Earlier Rising to a Four-Year High
03/09 14:47
03/06 14:41
Basic Info
|
Alaska Crude Oil Field Production is at a current level of 423.00K, up from 415.00K last week and down from 437.00K one year ago. This is a change of 1.93% from last week and -3.20% from one year ago. |
| Report | Weekly Petroleum Status |
| Category | Energy |
| Region | Alaska |
| Source | Energy Information Administration |
Stats
| Last Value | 423.00K |
| Latest Period | Mar 27 2026 |
| Last Updated | Apr 1 2026, 16:49 EDT |
| Next Release | Apr 8 2026, 12:00 EDT |
| Average Growth Rate | 14.23% |
| Value from Last Week | 415.00K |
| Change from Last Week | 1.93% |
| Value from 1 Year Ago | 437.00K |
| Change from 1 Year Ago | -3.20% |
| Frequency | Weekly |
| Unit | Barrels per Day |
| Adjustment | N/A |
| Download Source File |