South Carolina Payrolls: Leisure and Hospitality (I:SCPLHUM)
Level Chart
Basic Info
|
South Carolina Payrolls: Leisure and Hospitality is at a current level of 290.50K, down from 293.00K last month and up from 272.70K one year ago. This is a change of -0.85% from last month and 6.53% from one year ago. |
| Report | Regional and State Employment and Unemployment |
| Categories | Employment , Hours and Wages |
| Region | South Carolina |
| Source | Bureau of Labor Statistics |
Stats
| Last Value | 290.50K |
| Latest Period | Dec 2025 |
| Last Updated | Feb 5 2026, 09:54 EST |
| Next Release | Apr 8 2026, 10:30 EDT |
| Average Growth Rate | 3.42% |
| Value from Last Month | 293.00K |
| Change from Last Month | -0.85% |
| Value from 1 Year Ago | 272.70K |
| Change from 1 Year Ago | 6.53% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Not Seasonally Adjusted |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| December 31, 2025 | 290.50K |
| November 30, 2025 | 293.00K |
| October 31, 2025 | 296.40K |
| September 30, 2025 | 293.40K |
| August 31, 2025 | 305.90K |
| July 31, 2025 | 310.10K |
| June 30, 2025 | 306.30K |
| May 31, 2025 | 297.30K |
| April 30, 2025 | 292.20K |
| March 31, 2025 | 281.20K |
| February 28, 2025 | 270.60K |
| January 31, 2025 | 266.30K |
| December 31, 2024 | 272.70K |
| November 30, 2024 | 276.30K |
| October 31, 2024 | 279.60K |
| September 30, 2024 | 282.50K |
| August 31, 2024 | 288.60K |
| July 31, 2024 | 290.30K |
| June 30, 2024 | 292.70K |
| May 31, 2024 | 291.00K |
| April 30, 2024 | 285.60K |
| March 31, 2024 | 279.60K |
| February 29, 2024 | 271.90K |
| January 31, 2024 | 266.90K |
| December 31, 2023 | 274.90K |
| Date | Value |
|---|---|
| November 30, 2023 | 278.10K |
| October 31, 2023 | 279.80K |
| September 30, 2023 | 282.20K |
| August 31, 2023 | 289.60K |
| July 31, 2023 | 290.10K |
| June 30, 2023 | 289.40K |
| May 31, 2023 | 284.40K |
| April 30, 2023 | 278.90K |
| March 31, 2023 | 273.30K |
| February 28, 2023 | 265.80K |
| January 31, 2023 | 260.70K |
| December 31, 2022 | 264.70K |
| November 30, 2022 | 265.60K |
| October 31, 2022 | 267.50K |
| September 30, 2022 | 269.50K |
| August 31, 2022 | 276.80K |
| July 31, 2022 | 278.30K |
| June 30, 2022 | 276.00K |
| May 31, 2022 | 270.90K |
| April 30, 2022 | 264.80K |
| March 31, 2022 | 255.90K |
| February 28, 2022 | 250.40K |
| January 31, 2022 | 244.10K |
| December 31, 2021 | 250.10K |
| November 30, 2021 | 250.30K |
News
Basic Info
|
South Carolina Payrolls: Leisure and Hospitality is at a current level of 290.50K, down from 293.00K last month and up from 272.70K one year ago. This is a change of -0.85% from last month and 6.53% from one year ago. |
| Report | Regional and State Employment and Unemployment |
| Categories | Employment , Hours and Wages |
| Region | South Carolina |
| Source | Bureau of Labor Statistics |
Stats
| Last Value | 290.50K |
| Latest Period | Dec 2025 |
| Last Updated | Feb 5 2026, 09:54 EST |
| Next Release | Apr 8 2026, 10:30 EDT |
| Average Growth Rate | 3.42% |
| Value from Last Month | 293.00K |
| Change from Last Month | -0.85% |
| Value from 1 Year Ago | 272.70K |
| Change from 1 Year Ago | 6.53% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Not Seasonally Adjusted |
| Download Source File |