Saskatchewan Population (I:SP)
978.60K for Apr 2026
Basic Info
|
Saskatchewan Population is at a current level of 978.60K, up from 977.10K last month and up from 963.00K one year ago. This is a change of 0.15% from last month and 1.62% from one year ago. |
| Report | Canada Labour Force Survey |
| Category | Employment |
| Region | Saskatchewan |
| Source | Statistics Canada |
Stats
| Last Value | 978.60K |
| Latest Period | Apr 2026 |
| Last Updated | May 8 2026, 09:56 EDT |
| Next Release | Jun 5 2026, 08:30 EDT |
| Average Growth Rate | 16.96% |
| Value from Last Month | 977.10K |
| Change from Last Month | 0.15% |
| Value from 1 Year Ago | 963.00K |
| Change from 1 Year Ago | 1.62% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Seasonally Adjusted |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| April 30, 2026 | 978.60K |
| March 31, 2026 | 977.10K |
| February 28, 2026 | 975.50K |
| January 31, 2026 | 974.30K |
| December 31, 2025 | 973.10K |
| November 30, 2025 | 971.90K |
| October 31, 2025 | 970.70K |
| September 30, 2025 | 969.40K |
| August 31, 2025 | 968.00K |
| July 31, 2025 | 966.90K |
| June 30, 2025 | 965.60K |
| May 31, 2025 | 964.10K |
| April 30, 2025 | 963.00K |
| March 31, 2025 | 961.10K |
| February 28, 2025 | 959.80K |
| January 31, 2025 | 958.00K |
| December 31, 2024 | 956.60K |
| November 30, 2024 | 955.40K |
| Date | Value |
|---|---|
| October 31, 2024 | 953.90K |
| September 30, 2024 | 952.20K |
| August 31, 2024 | 949.70K |
| July 31, 2024 | 947.20K |
| June 30, 2024 | 944.20K |
| May 31, 2024 | 941.60K |
| April 30, 2024 | 939.00K |
| March 31, 2024 | 936.10K |
| September 30, 1976 | 660.60K |
| August 31, 1976 | 659.40K |
| July 31, 1976 | 657.90K |
| June 30, 1976 | 656.20K |
| May 31, 1976 | 654.60K |
| April 30, 1976 | 653.00K |
| March 31, 1976 | 651.40K |
| February 29, 1976 | 649.80K |
| January 31, 1976 | 648.10K |
News
Headline
Time (ET)
05/08 07:44
05/01 14:05
Basic Info
|
Saskatchewan Population is at a current level of 978.60K, up from 977.10K last month and up from 963.00K one year ago. This is a change of 0.15% from last month and 1.62% from one year ago. |
| Report | Canada Labour Force Survey |
| Category | Employment |
| Region | Saskatchewan |
| Source | Statistics Canada |
Stats
| Last Value | 978.60K |
| Latest Period | Apr 2026 |
| Last Updated | May 8 2026, 09:56 EDT |
| Next Release | Jun 5 2026, 08:30 EDT |
| Average Growth Rate | 16.96% |
| Value from Last Month | 977.10K |
| Change from Last Month | 0.15% |
| Value from 1 Year Ago | 963.00K |
| Change from 1 Year Ago | 1.62% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Seasonally Adjusted |
| Download Source File |
