Northern Virginia, VA Payrolls: Employment Services (I:NVVAPEUM)
Level Chart
Basic Info
|
Northern Virginia, VA Payrolls: Employment Services is at a current level of 21.60K, down from 21.80K last month and down from 21.70K one year ago. This is a change of -0.92% from last month and -0.46% from one year ago. |
| Report | Metropolitan Area Employment and Unemployment |
| Categories | Employment , Hours and Wages |
| Region | N/A |
| Source | Bureau of Labor Statistics |
Stats
| Last Value | 21.60K |
| Latest Period | Dec 2024 |
| Last Updated | Feb 5 2025, 13:58 EST |
| Next Release | Apr 16 2026, 10:30 EDT |
| Average Growth Rate | 2.78% |
| Value from Last Month | 21.80K |
| Change from Last Month | -0.92% |
| Value from 1 Year Ago | 21.70K |
| Change from 1 Year Ago | -0.46% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Not Seasonally Adjusted |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| December 31, 2024 | 21.60K |
| November 30, 2024 | 21.80K |
| October 31, 2024 | 21.90K |
| September 30, 2024 | 22.10K |
| August 31, 2024 | 22.10K |
| July 31, 2024 | 22.20K |
| June 30, 2024 | 22.20K |
| May 31, 2024 | 21.70K |
| April 30, 2024 | 21.50K |
| March 31, 2024 | 21.50K |
| February 29, 2024 | 20.90K |
| January 31, 2024 | 20.60K |
| December 31, 2023 | 21.70K |
| November 30, 2023 | 22.10K |
| October 31, 2023 | 22.70K |
| September 30, 2023 | 22.80K |
| August 31, 2023 | 23.10K |
| July 31, 2023 | 23.20K |
| June 30, 2023 | 23.80K |
| May 31, 2023 | 23.70K |
| April 30, 2023 | 23.70K |
| March 31, 2023 | 23.70K |
| February 28, 2023 | 23.90K |
| January 31, 2023 | 23.40K |
| December 31, 2022 | 23.70K |
| Date | Value |
|---|---|
| November 30, 2022 | 24.50K |
| October 31, 2022 | 24.40K |
| September 30, 2022 | 24.10K |
| August 31, 2022 | 23.80K |
| July 31, 2022 | 23.90K |
| June 30, 2022 | 23.40K |
| May 31, 2022 | 24.30K |
| April 30, 2022 | 23.90K |
| March 31, 2022 | 24.10K |
| February 28, 2022 | 24.00K |
| January 31, 2022 | 23.70K |
| December 31, 2021 | 24.90K |
| November 30, 2021 | 24.40K |
| October 31, 2021 | 23.70K |
| September 30, 2021 | 23.30K |
| August 31, 2021 | 23.20K |
| July 31, 2021 | 23.10K |
| June 30, 2021 | 23.20K |
| May 31, 2021 | 23.80K |
| April 30, 2021 | 23.10K |
| March 31, 2021 | 22.60K |
| February 28, 2021 | 21.90K |
| January 31, 2021 | 21.80K |
| December 31, 2020 | 23.00K |
| November 30, 2020 | 22.60K |
News
Basic Info
|
Northern Virginia, VA Payrolls: Employment Services is at a current level of 21.60K, down from 21.80K last month and down from 21.70K one year ago. This is a change of -0.92% from last month and -0.46% from one year ago. |
| Report | Metropolitan Area Employment and Unemployment |
| Categories | Employment , Hours and Wages |
| Region | N/A |
| Source | Bureau of Labor Statistics |
Stats
| Last Value | 21.60K |
| Latest Period | Dec 2024 |
| Last Updated | Feb 5 2025, 13:58 EST |
| Next Release | Apr 16 2026, 10:30 EDT |
| Average Growth Rate | 2.78% |
| Value from Last Month | 21.80K |
| Change from Last Month | -0.92% |
| Value from 1 Year Ago | 21.70K |
| Change from 1 Year Ago | -0.46% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Not Seasonally Adjusted |
| Download Source File |