Newfoundland and Labrador Population (I:NLP)
473.90K for Apr 2026
Basic Info
|
Newfoundland and Labrador Population is at a current level of 473.90K, up from 473.40K last month and up from 470.70K one year ago. This is a change of 0.11% from last month and 0.68% from one year ago. |
| Report | Canada Labour Force Survey |
| Category | Employment |
| Region | Newfoundland and Labrador |
| Source | Statistics Canada |
Stats
| Last Value | 473.90K |
| Latest Period | Apr 2026 |
| Last Updated | May 8 2026, 09:46 EDT |
| Next Release | Jun 5 2026, 08:30 EDT |
| Average Growth Rate | 13.62% |
| Value from Last Month | 473.40K |
| Change from Last Month | 0.11% |
| Value from 1 Year Ago | 470.70K |
| Change from 1 Year Ago | 0.68% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Seasonally Adjusted |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| April 30, 2026 | 473.90K |
| March 31, 2026 | 473.40K |
| February 28, 2026 | 473.10K |
| January 31, 2026 | 472.90K |
| December 31, 2025 | 472.70K |
| November 30, 2025 | 472.40K |
| October 31, 2025 | 472.10K |
| September 30, 2025 | 471.80K |
| August 31, 2025 | 471.70K |
| July 31, 2025 | 471.40K |
| June 30, 2025 | 471.10K |
| May 31, 2025 | 470.90K |
| April 30, 2025 | 470.70K |
| Date | Value |
|---|---|
| March 31, 2025 | 470.40K |
| February 28, 2025 | 470.00K |
| January 31, 2025 | 469.50K |
| December 31, 2024 | 469.30K |
| November 30, 2024 | 469.00K |
| October 31, 2024 | 468.60K |
| September 30, 2024 | 468.30K |
| August 31, 2024 | 467.80K |
| July 31, 2024 | 467.30K |
| June 30, 2024 | 466.50K |
| May 31, 2024 | 465.90K |
| April 30, 2024 | 465.20K |
| January 31, 1976 | 367.70K |
News
Headline
Time (ET)
05/08 07:44
Basic Info
|
Newfoundland and Labrador Population is at a current level of 473.90K, up from 473.40K last month and up from 470.70K one year ago. This is a change of 0.11% from last month and 0.68% from one year ago. |
| Report | Canada Labour Force Survey |
| Category | Employment |
| Region | Newfoundland and Labrador |
| Source | Statistics Canada |
Stats
| Last Value | 473.90K |
| Latest Period | Apr 2026 |
| Last Updated | May 8 2026, 09:46 EDT |
| Next Release | Jun 5 2026, 08:30 EDT |
| Average Growth Rate | 13.62% |
| Value from Last Month | 473.40K |
| Change from Last Month | 0.11% |
| Value from 1 Year Ago | 470.70K |
| Change from 1 Year Ago | 0.68% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Seasonally Adjusted |
| Download Source File |
