New Brunswick Population (I:NBPUM)
724.90K for Feb 2026
Level Chart
Basic Info
|
New Brunswick Population is at a current level of 724.90K, up from 724.40K last month and up from 717.70K one year ago. This is a change of 0.07% from last month and 1.00% from one year ago. |
| Report | Canada Labour Force Survey |
| Category | Employment |
| Region | New Brunswick |
| Source | Statistics Canada |
Stats
| Last Value | 724.90K |
| Latest Period | Feb 2026 |
| Last Updated | Mar 13 2026, 10:18 EDT |
| Next Release | Apr 10 2026, 08:30 EDT |
| Average Growth Rate | 0.83% |
| Value from Last Month | 724.40K |
| Change from Last Month | 0.07% |
| Value from 1 Year Ago | 717.70K |
| Change from 1 Year Ago | 1.00% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Seasonally Adjusted |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| February 28, 2026 | 724.90K |
| January 31, 2026 | 724.40K |
| December 31, 2025 | 724.30K |
| November 30, 2025 | 723.90K |
| October 31, 2025 | 723.40K |
| September 30, 2025 | 722.50K |
| August 31, 2025 | 721.70K |
| July 31, 2025 | 721.20K |
| June 30, 2025 | 720.50K |
| May 31, 2025 | 719.70K |
| April 30, 2025 | 719.10K |
| March 31, 2025 | 718.50K |
| February 28, 2025 | 717.70K |
| January 31, 2025 | 717.00K |
| December 31, 2024 | 716.70K |
| November 30, 2024 | 716.40K |
| October 31, 2024 | 716.00K |
| September 30, 2024 | 715.30K |
| August 31, 2024 | 714.20K |
| July 31, 2024 | 712.70K |
| June 30, 2024 | 710.50K |
| May 31, 2024 | 708.40K |
| April 30, 2024 | 706.10K |
| March 31, 2024 | 704.00K |
| February 29, 2024 | 702.00K |
| Date | Value |
|---|---|
| January 31, 2024 | 700.10K |
| December 31, 2023 | 698.00K |
| November 30, 2023 | 696.50K |
| October 31, 2023 | 695.00K |
| September 30, 2023 | 693.60K |
| August 31, 2023 | 692.10K |
| July 31, 2023 | 690.00K |
| June 30, 2023 | 687.80K |
| May 31, 2023 | 686.10K |
| April 30, 2023 | 684.00K |
| March 31, 2023 | 682.20K |
| February 28, 2023 | 680.40K |
| January 31, 2023 | 678.60K |
| December 31, 2022 | 672.50K |
| November 30, 2022 | 671.40K |
| October 31, 2022 | 670.00K |
| September 30, 2022 | 668.50K |
| August 31, 2022 | 666.60K |
| July 31, 2022 | 664.30K |
| June 30, 2022 | 662.60K |
| May 31, 2022 | 661.30K |
| April 30, 2022 | 659.70K |
| March 31, 2022 | 658.70K |
| February 28, 2022 | 657.60K |
| January 31, 2022 | 656.30K |
News
Headline
Time (ET)
03/13 08:45
03/13 07:41
03/09 08:21
Basic Info
|
New Brunswick Population is at a current level of 724.90K, up from 724.40K last month and up from 717.70K one year ago. This is a change of 0.07% from last month and 1.00% from one year ago. |
| Report | Canada Labour Force Survey |
| Category | Employment |
| Region | New Brunswick |
| Source | Statistics Canada |
Stats
| Last Value | 724.90K |
| Latest Period | Feb 2026 |
| Last Updated | Mar 13 2026, 10:18 EDT |
| Next Release | Apr 10 2026, 08:30 EDT |
| Average Growth Rate | 0.83% |
| Value from Last Month | 724.40K |
| Change from Last Month | 0.07% |
| Value from 1 Year Ago | 717.70K |
| Change from 1 Year Ago | 1.00% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Seasonally Adjusted |
| Download Source File |