NAHB/Wells Fargo Jackson, MS Median Home Price (I:NAHB93RL)
264.10K USD for Q2 2025
Basic Info
|
NAHB/Wells Fargo Jackson, MS Median Home Price is at a current level of 264.10K, up from 235.40K last quarter and up from 239.10K one year ago. This is a change of 12.19% from last quarter and 10.46% from one year ago. |
| Report | NAHB/Wells Fargo Cost of Housing Index |
| Category | House Prices |
| Region | United States |
| Source | National Association of Home Builders |
Stats
| Last Value | 264.10K |
| Latest Period | Jun 2025 |
| Last Updated | Aug 21 2025, 12:04 EDT |
| Next Release | Aug 6 2026, 12:00 EDT |
| Average Growth Rate | 10.17% |
| Value from Last Quarter | 235.40K |
| Change from Last Quarter | 12.19% |
| Value from 1 Year Ago | 239.10K |
| Change from 1 Year Ago | 10.46% |
| Frequency | Quarterly |
| Unit | USD |
| Adjustment | N/A |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| June 30, 2025 | 264.10K |
| March 31, 2025 | 235.40K |
| December 31, 2024 | 251.60K |
| September 30, 2024 | 248.80K |
| June 30, 2024 | 239.10K |
| Date | Value |
|---|---|
| March 31, 2024 | 219.10K |
| December 31, 2023 | 195.50K |
| September 30, 2023 | 234.20K |
| June 30, 2023 | 240.80K |
| March 31, 2023 | 218.90K |
News
Headline
Time (ET)
04/22 07:41
Basic Info
|
NAHB/Wells Fargo Jackson, MS Median Home Price is at a current level of 264.10K, up from 235.40K last quarter and up from 239.10K one year ago. This is a change of 12.19% from last quarter and 10.46% from one year ago. |
| Report | NAHB/Wells Fargo Cost of Housing Index |
| Category | House Prices |
| Region | United States |
| Source | National Association of Home Builders |
Stats
| Last Value | 264.10K |
| Latest Period | Jun 2025 |
| Last Updated | Aug 21 2025, 12:04 EDT |
| Next Release | Aug 6 2026, 12:00 EDT |
| Average Growth Rate | 10.17% |
| Value from Last Quarter | 235.40K |
| Change from Last Quarter | 12.19% |
| Value from 1 Year Ago | 239.10K |
| Change from 1 Year Ago | 10.46% |
| Frequency | Quarterly |
| Unit | USD |
| Adjustment | N/A |
| Download Source File |
