NAHB/Wells Fargo Bismarck, ND Median Home Price (I:NAHBQRF9)
327.90K USD for Q2 2025
Basic Info
|
NAHB/Wells Fargo Bismarck, ND Median Home Price is at a current level of 327.90K, up from 289.60K last quarter and up from 291.40K one year ago. This is a change of 13.23% from last quarter and 12.53% from one year ago. |
| Report | NAHB/Wells Fargo Cost of Housing Index |
| Category | House Prices |
| Region | United States |
| Source | National Association of Home Builders |
Stats
| Last Value | 327.90K |
| Latest Period | Jun 2025 |
| Last Updated | Aug 21 2025, 12:04 EDT |
| Next Release | Aug 6 2026, 12:00 EDT |
| Average Growth Rate | 11.64% |
| Value from Last Quarter | 289.60K |
| Change from Last Quarter | 13.23% |
| Value from 1 Year Ago | 291.40K |
| Change from 1 Year Ago | 12.53% |
| Frequency | Quarterly |
| Unit | USD |
| Adjustment | N/A |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| June 30, 2025 | 327.90K |
| March 31, 2025 | 289.60K |
| December 31, 2024 | 312.20K |
| September 30, 2024 | 314.50K |
| June 30, 2024 | 291.40K |
| Date | Value |
|---|---|
| March 31, 2024 | 290.00K |
| December 31, 2023 | 269.60K |
| September 30, 2023 | 293.00K |
| June 30, 2023 | 277.40K |
| March 31, 2023 | 258.50K |
News
Headline
Time (ET)
05/19 15:28
05/15 07:05
Basic Info
|
NAHB/Wells Fargo Bismarck, ND Median Home Price is at a current level of 327.90K, up from 289.60K last quarter and up from 291.40K one year ago. This is a change of 13.23% from last quarter and 12.53% from one year ago. |
| Report | NAHB/Wells Fargo Cost of Housing Index |
| Category | House Prices |
| Region | United States |
| Source | National Association of Home Builders |
Stats
| Last Value | 327.90K |
| Latest Period | Jun 2025 |
| Last Updated | Aug 21 2025, 12:04 EDT |
| Next Release | Aug 6 2026, 12:00 EDT |
| Average Growth Rate | 11.64% |
| Value from Last Quarter | 289.60K |
| Change from Last Quarter | 13.23% |
| Value from 1 Year Ago | 291.40K |
| Change from 1 Year Ago | 12.53% |
| Frequency | Quarterly |
| Unit | USD |
| Adjustment | N/A |
| Download Source File |
